Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele szkół zabrzańskich!

 

Oferujemy Państwa podopiecznym darmowy przejazd autobusami do Sztolni Królowa Luiza na zajęcia edukacyjne. Nasza oferta obowiązuje od 17.02 do 31.03.2017. W celu skorzystania z darmowego transportu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr. telefonu: 32 271 40 77, a także przesłanie zamówienia na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

W informacji e-mailowej prosimy zawrzeć dane dotyczące wybranego dnia i godziny wycieczki, dane kontaktowe do koordynatora Państwa wycieczki oraz propozycje godziny przyjazdu po dzieci do szkoły oraz godziny odwozu. Koszt wycieczki w podziemiach Kopalni Królowa Luiza to 27,00 zł od dziecka z wybraną ofertą edukacyjną.

 

 

oferta edukacyjna 04

Kulturalny Bajtel w trakcie tej wersji zwiedzania Kopalni Królowa Luiza, dzieci poznają legendę o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai, mogą dotknąć i zobaczyć dawne narzędzia górnicze. Podczas zwiedzania uczestnicy poznają elementy gwary śląskiej, a zajęcia kończymy wspólną zabawą z „Węgielkiem muzykantem”.

 

oferta edukacyjna 10

Mali pomocnicy sztygara to sposób na poznanie tajników pracy górniczej. Dzieci spotykają się ze Skarbnikiem, dowiadują się czym jest węgiel, z czego powstał i po co jest nam potrzebny dziś. Zakończeniem zajęć jest wspólna zabawa w grze „Czarne korytarze” oraz filmik animowany.

 

edu skl 1 1

Dla najmłodszych w czasie trwania podróży w świecie kopalni i legend dzieci spotkają Skarbnika, poznają śląskie tradycje i kulturę. Usłyszą tradycyjne śląskie piosenki oraz poznają elementy śląskiej gwary.

 

W programie:

- Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Spotkanie ze Skarbnikiem
- Zabawa ze ślonskom godkom
- Poznanie śląskich piosenek
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik” 

edu skl 1 2

Zajęcia polegają na zwiedzaniu dawnych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”, w trakcie których uczestnicy poznają smak prawdziwej górniczej pracy. Oprowadzać i zlecać zadania będzie sam Hajer. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzą się o zagrożeniach w kopalni, z którymi górnicy na co dzień muszą się mierzyć. Grupa będzie również uczestniczyła w symulacji akcji ratowniczej pod ziemią. 

 

W programie: 

 - Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie górniczej pracy
- Spotkanie z Hajerem
- Zgłębienie wiedzy o zagrożeniach w kopalni
- Uczestnictwo w symulacji akcji ratowniczej
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik”

edu skl 1 3

Geostrefa pozwoli młodym odbiorcom zapoznać się z zagadnieniami związanymi z geologią oraz jej znaczeniem dla powstawania i rozwoju zakładu górniczego. Uczestnicy wycieczki poznają różne rodzaje skał i minerałów. Dowiedzą się z jakich warstw zbudowana jest nasza planeta Ziemia. 

 

W programie: 

 - Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie tajemnic geologicznej budowy Ziemi
- Zgłębienie historię węgla
- Projekcja filmu „Budowa geologiczna Ziemi”
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik”

edu skl 1 4

Z kolei w strefie techniki dzieci i młodzież będą miały okazję poznać proces powstawania  wyrobisk górniczych oraz rozwój techniczny maszyn górniczych. Zobaczą w ruchu wrębiarkę, struga i kombajn ścianowy.

 

W programie:

- Zejście do XIX wiecznych wyrobisk kopalni „Królowa Luiza”
- Aktywne zwiedzanie wyrobisk górniczych
- Poznanie górniczej pracy
- Zgłębienie tajników techniki górniczej
- Pokaz pracy kombajnów, struga i wrębiarki
- Przejażdżka kolejką spągową „Karlik"

 

oferta edukacyjna 07

Na powierzchni czeka na turystów Park 12C, czyli plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami. Dodatkowo pokazuje uczestnikom jak działają alternatywne źródła energii. Odbiorcami wystawy są dzieci, młodzież i dorośli. Na terenie Parku 12C znajdują się stanowiska grillowe, z których każdy zwiedzający może skorzystać.

 

W programie:

- Zwiedzanie wystawy plenerowej z lub bez animatora (animator dodatkowo płatny)
- Stanowiska grillowe – (u)grilluj to sam!
- Świat wodny – działanie tam wodnych, śluz i jazów
- Odkrywanie tajemnic labiryntu
- Poznanie zasad działania fontanny słonecznej

 

oferta edukacyjna 02

Młodych górników chętnych do aktywnej zabawy i pracy zapraszamy na szychtę górniczą na Bajtel Grubie. Zabawa polega na wykonaniu rzeczywistej pracy odpowiadającej czynnościom górników w podziemnych wyrobiskach. Zajęcia na Bajtel Grubie uczą współpracy i  koordynacji wspólnych działań.

 W programie:

 - Fedrowanie urobku na przodku górniczym
- Ładowanie i transport urobku w wagonikach
- Poznanie zasady  działania przenośników wstrząsanych i taśmowego
- Transport urobku na powierzchnię za pomocą szybu

 

oferta edukacyjna 05

Park Techniki Wojskowej umożliwia wszystkim chętnym przyjrzenie się z bliska wozom pancernym, czołgom czy pojazdom amfibijnym. Dodatkową atrakcją stanowi wyrzutnia rakiet Wołchow czy samochody ciężarowe. Sprzęt znajdujący się w Parku Techniki Wojskowej w większości pochodzi z państw byłego Układu Warszawskiego. Każdy miłośnik militariów znajdzie u nas coś dla siebie.

 W Parku Techniki Wojskowej znajdują się:

 - Czołgi T- 34 oraz T – 72
- Wyrzutnie rakiet Wołchow oraz NEWA
- Pojazdy amfibijne
- Samochody ciężarowe: STAR 266 czy URAL – 375 D
- Samoloty odrzutowe
- Armatę dywizyjną
- Moździerz 120

I wiele, wiele innych eksponatów, które można zobaczyć w Parku Techniki Wojskowej. 

 

oferta edukacyjna 01

Dzień z życia wojskowego to dwugodzinna zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku oraz odznaczenia. Dzieci będą mogły spróbować sił w czyszczeniu broni wojskowej oraz dowiedzą się jakie wyposażenie jest potrzebne żołnierzowi.

 

oferta edukacyjna 06

Edukacja dla bezpieczeństwa to zajęcia poświęcona zagadnieniom przysposobienie obronnego. W trakcie tych zajęć młodzież poznaje zagrożenia wojny i pokoju, dowiaduje się ciekawych informacji o broni masowego rażenia, a także ma okazję dowiedzieć się jak rzuca się granatem. Dowiadują się jak korzystać z odzieży ochronnej.

 

oferta edukacyjna 09

Karta pracy to aktywna forma zwiedzania Parku Techniki Wojskowej. Uczestnicy uważnie słuchają informacji przekazywanych przez przewodnika, na podstawie których uzupełniają otrzymaną wcześniej kartę pracy. Zawierają się w niej elementy musztry wojskowej, odznaczeń oraz pytania dotyczące eksponatów.

 

Kontakt

Anna Jastrzębska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 630 30 91 w. 7002

Nadchodzące wydarzenia:

Darmowy transport dla uczniów zabrzańskich szkół...
31 Mar 2017

  Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele szkół zabrzańskich!   Oferujemy Państwa p [ ... ]

Wystawa „Przebudzenie” w Łaźni Łańcuszkowej...
15 Kwi 2017

  Zapraszamy na wystawę pt. „Przebudzenie", gdzie pojawią się prace artystów z [ ... ]

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i jego obiekty: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są współfinansowane ze środków Miasta Zabrze i Samorządu Województwa Śląskiego.