Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup wiekowych uczniów- od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej, w oparciu o wyjątkową infrastrukturę podziemnych korytarzy górniczych i plenerowych parków tematycznych kompleksu Sztolni Królowa Luiza, przygotowaliśmy dla Państwa ofertę edukacyjną, odpowiadającą wymogom podstawy programowej nauczania na każdym szczeblu edukacji. Serdecznie zapraszamy do bliższego jej poznania.

 

 LOL3432 j koenigshaus

 

Jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych dla dzieci w Polsce 

 

Czym jest kultura śląska? Kim jest hajer? Jak powstaje węgiel? Jak pod ziemią wytyczano strony świata? Nie ma lepszego sposobu, by się tego dowiedzieć, niż zajęcia edukacyjne w kompleksie Sztolni. Nie ma też lepszego miejsca, by poznać historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią – w wymiarze uniwersalnym, ale też specyficzne śląskie obyczaje i dziedzictwo kulturowe. Tym samym prowadzone w Sztolni Królowa Luiza spotkania są niezwykle wartościowe zarówno dla dzieci z regionu, które mogą dzięki nim pogłębić wiedzę o własnej tożsamości, ale też dla grup z każdego zakątka kraju, zainteresowanych zagadnieniami z zakresu szeroko pojętego górnictwa, geografii, geologii, fizyki, chemii i wielu innych przedmiotów.

 

Bogactwo i różnorodność

 

Uczestnicy wycieczek szkolnych mogą wybrać spośród kilkunastu scenariuszy zajęć, dedykowanych dzieciom w róznym wieku. W ramach zajęć realizowane są wybrane elementy podstawy programowej z różnorodnych przedmiotów szkolnych: geografii, fizyki, chemii, historii czy edukacji regionalnej i edukacji dla bezpieczeństwa. Dzieci, w zależności od wariantuzajęć, poznają więc historię regionu i śląskie obyczaje, spotykają prawdziwego ducha kopalni- Skarbnika, szukają skamieniałości w podziemnym labiryncie i poznają cechy skał, wcielają się w górnika i wykonują szereg typowych prac górniczych, biora udział w symulowanej akcji ratowniczej i wiele innych. Zajęcia aktywizują mlodych ludzi, bazują na ich emocjach i pozwalają nabywać wiedzę w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób.

 

Pedagogika przeżyć

 

Pedagogika przeżyć to jeden z najnowocześniejszych trendów w nauczaniu. To nauka zorientowana na działania, uczenie się przez doświadczenie, poza szkolnymi murami, w ruchu, w innej pozycji niż wyłącznie siedząca i bierna, zdobywanie wiedzy poprzez odwoływanie się do potrzeb, zainteresowań i doświadczeń dzieci, poprzez badanie, sprawdzanie, doświadczanie, weryfikowanie, działanie, w bliskiej relacji z innymi, podczas pracy zespołowej, wymagającej brania odpowiedzialności za własne działania i decyzje, metodą prób i błędów.

Oto również definicja i najistotniejsze założenia każdego z naszych programów zajęć edukacyjnych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza.

 

Sztolnia Królowa Luiza

 

Sztolnia Królowa Luiza to jedyny tego typu kompleks edukacyjno-turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX-wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym.

 

Autentyzm i nowoczesność 

 

Szczególnym walorem oferowanych zajęć jest to, że są one realizowane w autentycznych przestrzeniach poprzemysłowych. Sztolnia Królowa Luiza to nowoczesne wystawy w zrewitalizowanych budynkach na powierzchni terenu, ale przede wszystkim unikatowa możliwość poznania chodników kopalnianych, zaaranżowanych w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. Tu – w zależności od wybranego wariantu zajęć – młodzi ludzie zobaczą największy w kraju podziemny park maszyn górniczych podczas pracy, prześledzą rozwój technik górniczych na przestrzeni ostatnich 200 lat, zobaczą podziemny port przeładunkowy czy też ogromny chodnik górniczy w całości wykuty w pokładzie węgla - absolutny unikat na skalę światową, zapoznają się też z wyjątkową budową geologiczną tego miejsca. Trasy wyposażone są w nowoczesne multimedia, które wspierają prowadzenie zajęć edukacyjnych.

 

 

 

OFERTA EDUKACYJNA

 Przedszkole

 Szkoła Podstawowa

klasy I - III

 Szkoła Podstawowa

klasy IV-VI

Szkoła Podstawowa

klasy VII - VIII 

 Szkoła Ponadpodstawowa

BLOK NAUK SPOŁECZNYCH     

 Kulturalny Bajtel  Strefa Kultury- Śląskie legendy   Strefa Kultury- Sląskie legendy   Strefa Kultury- Śląskie legendy   Strefa Kultury- Śląskie legendy 
 Strefa Węgla  Geostrefa  Podziemne Skarby  Podziemne Skarby

BLOK NAUK TECHNICZNYCH    

 Mali Pomocnicy Sztygara   Strefa Techniki i Elektryczności  Strefa Techniki i Elektryczności   Tropiciele Węgla  Tropiciele Węgla
 Bajtel Szychta  Strefa Działań  Strefa Techniki
     Bajtel Szychta  Bajtel Szychta  

ZAJĘCIA NA POWIERZCHNI   

 Bajtel Gruba (grupa min. 15 osób) klasy I- VI   
 Dzień z Życia Wojskowego klasy I- VI
   Edukacja dla bezpieczeństwa klasy VII- VIII i szkoła ponadpodstawowa     

 

PEŁNA OFERTA EDUKACYJNA PONIŻEJ

oferta edukacyjna 2019 2020

 


18

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu. 

19

Bajtel Gruba, znajdująca się w Parku 12C, to jedyna w swoim rodzaju zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobycia i transportu węgla, który w tym przypadku jest żwirek. Mała brygada fedruje więc urobek w przodku górniczym, ładuje do wózków za pomocą łopat, transportuje wagonikami i specjalnymi przenośnikami aż do szybu, gdzie przy pomocy kolegów napędzających urządzenie wyciągowe wyjeżdża on na powierzchnię szybem „Bartek”. Tam zostaje przejęty przez brygadę naziemną, która komunikuje się z poziomem wydobywczym za pomocą specjalnych telefonów akustycznych. Bajtel Gruba to wspaniała, podziemno-naziemna atrakcja, która dzięki zabawkowym maszynom górniczym pozwala dzieciom zamienić się w małych górników, pracujących na „prawdziwej” kopalni! To jednocześnie doskonała okazja do nauki współpracy w grupie, odpowiedzialności za podejmowane działania oraz integracji młodych ludzi.

 

Bajtel Gruba fot. J. Koenigshaus 

20

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Park 12C to plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz grupach szkolnych. Na terenie Parku znajdują się urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, między innymi świat wodny (ze śluzami, turbinami, tamami i jazami), maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse'a, olbrzymia soczewka pełniąca funkcję słonecznej zapalniczki czy Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.

 

Park 12C

 

21

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Dzień z życia wojskowego to zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej, w trakcie której uczniowie poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku, odznaczenia oraz elementy pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zapoznają się z pojazdami i maszynami wojskowymi, próbują sił w czyszczeniu broni oraz poznają wyposażenie potrzebne żołnierzowi. Zajęcia prowadzone są pod opieką przewodnika w wojskowym mundurze.

22

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Zajęcia poświęcone są zagadnieniom przysposobienia obronnego. W ich trakcie młodzież poznaje zagrożenia wynikające zarówno z działań wojennych, jak i zagrożenia naturalne oraz spowodowane działalnością człowieka, uzyskuje informacje o broni masowego rażenia oraz uczy się korzystania z odzieży ochronnej. Zajęcia są wzbogacone prezentacją różnych rodzajów broni.

 

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77.

Kontakt w sprawie współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Zabrze lskie Szlak Zabytkw Techniki Erih   Pokady KulturyFortum  Lellek ZPWiKPlatanGrnolskie

PGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTAXI WEST   POTlogo Planet Cinemafamur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW