Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup wiekowych uczniów- od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej, w oparciu o wyjątkową infrastrukturę podziemnych korytarzy górniczych i plenerowych parków tematycznych kompleksu Sztolni Królowa Luiza, przygotowaliśmy dla Państwa ofertę edukacyjną, odpowiadającą wymogom podstawy programowej nauczania na każdym szczeblu edukacji. Serdecznie zapraszamy do bliższego jej poznania.

 

 LOL3432 j koenigshaus

 

Jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych dla dzieci w Polsce 

 

Czym jest kultura śląska? Kim jest hajer? Jak powstaje węgiel? Jak pod ziemią wytyczano strony świata? Nie ma lepszego sposobu, by się tego dowiedzieć, niż zajęcia edukacyjne w kompleksie Sztolni. Nie ma też lepszego miejsca, by poznać historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią – w wymiarze uniwersalnym, ale też specyficzne śląskie obyczaje i dziedzictwo kulturowe. Tym samym prowadzone w Sztolni Królowa Luiza spotkania są niezwykle wartościowe zarówno dla dzieci z regionu, które mogą dzięki nim pogłębić wiedzę o własnej tożsamości, ale też dla grup z każdego zakątka kraju, zainteresowanych zagadnieniami z zakresu szeroko pojętego górnictwa, geografii, geologii, fizyki, chemii i wielu innych przedmiotów.

 

Bogactwo i różnorodność

 

Uczestnicy wycieczek szkolnych mogą wybrać spośród kilkunastu scenariuszy zajęć, dedykowanych dzieciom w róznym wieku. W ramach zajęć realizowane są wybrane elementy podstawy programowej z różnorodnych przedmiotów szkolnych: geografii, fizyki, chemii, historii czy edukacji regionalnej i edukacji dla bezpieczeństwa. Dzieci, w zależności od wariantuzajęć, poznają więc historię regionu i śląskie obyczaje, spotykają prawdziwego ducha kopalni- Skarbnika, szukają skamieniałości w podziemnym labiryncie i poznają cechy skał, wcielają się w górnika i wykonują szereg typowych prac górniczych, biora udział w symulowanej akcji ratowniczej i wiele innych. Zajęcia aktywizują mlodych ludzi, bazują na ich emocjach i pozwalają nabywać wiedzę w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób.

 

Pedagogika przeżyć

 

Pedagogika przeżyć to jeden z najnowocześniejszych trendów w nauczaniu. To nauka zorientowana na działania, uczenie się przez doświadczenie, poza szkolnymi murami, w ruchu, w innej pozycji niż wyłącznie siedząca i bierna, zdobywanie wiedzy poprzez odwoływanie się do potrzeb, zainteresowań i doświadczeń dzieci, poprzez badanie, sprawdzanie, doświadczanie, weryfikowanie, działanie, w bliskiej relacji z innymi, podczas pracy zespołowej, wymagającej brania odpowiedzialności za własne działania i decyzje, metodą prób i błędów.

Oto również definicja i najistotniejsze założenia każdego z naszych programów zajęć edukacyjnych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza.

 

Sztolnia Królowa Luiza

 

Sztolnia Królowa Luiza to jedyny tego typu kompleks edukacyjno-turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX-wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym.

 

Autentyzm i nowoczesność 

 

Szczególnym walorem oferowanych zajęć jest to, że są one realizowane w autentycznych przestrzeniach poprzemysłowych. Sztolnia Królowa Luiza to nowoczesne wystawy w zrewitalizowanych budynkach na powierzchni terenu, ale przede wszystkim unikatowa możliwość poznania chodników kopalnianych, zaaranżowanych w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. Tu – w zależności od wybranego wariantu zajęć – młodzi ludzie zobaczą największy w kraju podziemny park maszyn górniczych podczas pracy, prześledzą rozwój technik górniczych na przestrzeni ostatnich 200 lat, zobaczą podziemny port przeładunkowy czy też ogromny chodnik górniczy w całości wykuty w pokładzie węgla - absolutny unikat na skalę światową, zapoznają się też z wyjątkową budową geologiczną tego miejsca. Trasy wyposażone są w nowoczesne multimedia, które wspierają prowadzenie zajęć edukacyjnych.

 

 

 

OFERTA EDUKACYJNA

 Przedszkole

 Szkoła Podstawowa

klasy I - III

 Szkoła Podstawowa

klasy IV-VI

Szkoła Podstawowa

klasy VII - VIII 

 Szkoła Ponadpodstawowa

BLOK NAUK SPOŁECZNYCH     

 Kulturalny Bajtel  Strefa Kultury  Strefa Kultury  Strefa Map  Strefa Map
 Mali Pomocnicy Sztygara  Strefa Węgla  Geostrefa  Podziemne Skarby  Podziemne Skarby

BLOK NAUK TECHNICZNYCH    

 Strefa Techniki  Strefa Techniki  Strefa Techniki  Strefa Techniki
 Strefa Elektryczności  Strefa Działań  Tropiciele Węgla  Tropiciele Węgla

DODATKOWE ATRAKCJE  

Bajtel Gruba (grupa min. 15 osób)
Dzień z Życia Wojskowego
Bajtel Szychta
Edukacja dla Bezpieczeństwa

 

PEŁNA OFERTA EDUKACYJNA PONIŻEJ

oferta edukacyjna 2019 2020

 


18

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu. 

19

Bajtel Gruba, znajdująca się w Parku 12C, to jedyna w swoim rodzaju zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobycia i transportu węgla, który w tym przypadku jest żwirek. Mała brygada fedruje więc urobek w przodku górniczym, ładuje do wózków za pomocą łopat, transportuje wagonikami i specjalnymi przenośnikami aż do szybu, gdzie przy pomocy kolegów napędzających urządzenie wyciągowe wyjeżdża on na powierzchnię szybem „Bartek”. Tam zostaje przejęty przez brygadę naziemną, która komunikuje się z poziomem wydobywczym za pomocą specjalnych telefonów akustycznych. Bajtel Gruba to wspaniała, podziemno-naziemna atrakcja, która dzięki zabawkowym maszynom górniczym pozwala dzieciom zamienić się w małych górników, pracujących na „prawdziwej” kopalni! To jednocześnie doskonała okazja do nauki współpracy w grupie, odpowiedzialności za podejmowane działania oraz integracji młodych ludzi.

 

Bajtel Gruba fot. J. Koenigshaus 

20

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Park 12C to plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz grupach szkolnych. Na terenie Parku znajdują się urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, między innymi świat wodny (ze śluzami, turbinami, tamami i jazami), maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse'a, olbrzymia soczewka pełniąca funkcję słonecznej zapalniczki czy Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.

 

Park 12C

 

21

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Dzień z życia wojskowego to zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej, w trakcie której uczniowie poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku, odznaczenia oraz elementy pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zapoznają się z pojazdami i maszynami wojskowymi, próbują sił w czyszczeniu broni oraz poznają wyposażenie potrzebne żołnierzowi. Zajęcia prowadzone są pod opieką przewodnika w wojskowym mundurze.

22

UWAGA: zmiana adresu z ul. SIenkiewicza 43 na ul. M. Mochnackiego 12 (lokalizacja bez zmian).
Zajęcia poświęcone są zagadnieniom przysposobienia obronnego. W ich trakcie młodzież poznaje zagrożenia wynikające zarówno z działań wojennych, jak i zagrożenia naturalne oraz spowodowane działalnością człowieka, uzyskuje informacje o broni masowego rażenia oraz uczy się korzystania z odzieży ochronnej. Zajęcia są wzbogacone prezentacją różnych rodzajów broni.

 

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77.

Kontakt w sprawie współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Zabrze lskie Szlak Zabytkw Techniki Erih   Pokady KulturyFortum  Lellek ZPWiKPlatanGrnolskie

PGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTAXI WEST   POTlogo Planet Cinemafamur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW