Zapraszamy na trasę geoturystczną w podziemia Sztolni Królowa Luiza. Dzięki tej formie zwiedzania poznasz budowę geologiczną Górnego Śląska. Czekają na Ciebie przygody Tropicieli węgla!

 

Kup bilet na zwiedzanie – kliknij tutaj.

 

Adres:
41-800 Zabrze, ul. Wolności 410.
Trasa turystyczna rozpoczyna się w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408.

 

Tropiciele węgla

 

Proponujemy niezwykłą przygodę z geologią, która jest nierozerwalnie związana z górniczą przestrzenią. Wszystkich chcących poznać, jakie skarby skrywa skorupa ziemska zapraszamy do naszych wyrobisk na geologiczny spacer. Wszystko to pod wspólna nazwą geoturystyka.

 

Poszukiwacze

 

Geoturystyka

 

Geoturystyka to turystyka polegająca na odwiedzaniu miejsc związanych z historią Ziemi i osobliwościami przyrody nieożywionej. Mogą to być wychodnie, niesamowite formy skalne (ostańce), miejsca pozyskiwania surowców skalnych (kamieniołomy, odkrywki, kopalnie), miejsca gdzie są eksponowane kolekcje minerałów i skamieniałości (muzea geologiczne, przyrodnicze). W obiektach tych można zapoznać się z procesami kształtującymi powierzchnię Ziemi oraz z niezwykłymi zjawiskami zachodzącymi w jej wnętrzu.

 

Najważniejsza skała - węgiel kamienny 

 

Jednym z takich miejsc jest dawna kopalnia węgla kamiennego Królowa Luiza, w której zachowały się wyrobiska oraz górnicze obiekty na powierzchni.
Trasa geologiczna w górniczych przestrzeniach zabrzańskiej kopalni jest dedykowana dla wszystkich chcących dowiedzieć się, jak powstają skały, w tym najważniejsza dla Górnego Śląska skała osadowa – węgiel kamienny, jakimi metodami górnicy ją urabiali w niskich pokładach i w tych znacznej miąższości.

 

Zagadnienia poruszane podczas zwiedzania:

  • Powstawanie pokładów węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym – forma prezentacji multimedialnej, również w wersji  anglojęzycznej;
  • Możliwość zobaczenia skamieniałości ogromnych skrzypów i paproci pochodzących sprzed milionów lat;
  • Własności skał towarzyszących węglowi kamiennemu (geneza, skład, odporność na urabianie);
  • Podstawy tektoniki wraz z terminami, takimi jak: upad, miąższość warstw skalnych, z możliwością pomiarów tych parametrów podczas zwiedzania;
  • Techniki pomiarów geodezyjnych z XIX wieku, jakimi posługiwano się podczas drążenia sztolni z prezentacją sprzętu mierniczego z epoki, z własnoręcznym wykonaniem pomiarów przy pomocy kompasu geologicznego.

 

Warto wiedzieć:
- Czas zwiedzania: ok. 2,5 godz.;
- Długość trasy: 1,5 km;
- Ograniczenie wiekowe: od 15 lat;
- Temperatura pod ziemią wynosi 16 stopni C;
- Część trasy poprowadzona jest przez niski chodnik drążony w węglu – ubranie może ulec pobrudzeniu, proszę zabrać odpowiedni ubiór oraz buty na płaskiej podeszwie.

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

  loga sponsorow Obszar roboczy 1 kopia 19

PGG family logo ver barwna full 01PGGgornik zabrzewestlogo   logo jsw pl                        pot 200