Lekcja historii, geografii, chemii oraz wielu innych przedmiotów, która odbywa się w oryginalnych górniczych wyrobiskach? Wiedza nabywana przy okazji wyśmienitej zabawy? Ciekawostki, które zainteresują nawet najmłodszych odkrywców? To wszystko i wiele więcej oferuje Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, będąca jednym z czołowych ośrodków edukacyjnych dla dzieci w Polsce.

 

Rozruszaj swoich uczniów i zabierz ich do Sztolni Królowa Luiza gdzie podczas podziemnych zajęć edukacyjnych dowiedzą się m.in. czym jest kultura śląska, kim jest hajer, jak powstaje węgiel oraz jakimi sposobami wytyczano pod ziemią kierunki świata.

 

Oferta edukacyjna odpowiada wymogom podstawy programowej nauczania na każdym szczeblu edukacji począwszy od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, na ponadpodstawowych kończąc. Dodatkowo została ona przygotowana w oparciu o wyjątkową infrastrukturę podziemnych korytarzy górniczych i dwóch plenerowych parków tematycznych: Parku 12C i Parku Techniki Wojskowej.

 

 LOL3432 j koenigshaus

 

Oferta edukacyjna Sztolni Królowa Luiza to:

 

* BOGACTWO I RÓŻNORODNOŚĆ- oferujemy kilkanaście scenariuszy zajęć do wyboru w zależności od wieku uczniów i ich zainteresowań: poszukiwania Skarbnika, poznawanie skał budujących wnętrze ziemi, a może udział w symulowanej akcji ratowniczej? Niezależnie od tego co zostanie wybrane, niezapomniane emocje i niesamowite atrakcje gwarantowane.

 

* PEDAGOGIKA PRZEŻYĆ – umożliwiamy dzieciom naukę poprzez doświadczanie. W trakcie naszych podziemnych lekcji uczniowie sprawdzają, weryfikują, działają, współpracują, próbują, a koniec końców okazuje się, że wiedza sama znalazła się w głowie.

 

* AUTENTYZM I NOWOCZESNOŚĆ- udostępniamy oryginalne przestrzenie poprzemysłowe, niespotykane nigdzie indziej działające maszyny górnicze, XIX wieczny podziemny port przeładunkowy oraz chodnik wykuty w całości. Sztolnia Królowa Luiza to miejsce styku historycznego górnictwa i możliwość jakie dają nowoczesne technologie.

 

* DOŚWIADCZENIE I DOSKONAŁA OPIEKA- każdą grupę traktujemy indywidualnie, reagując na jej potrzeby. Zaufaj naszym doświadczonym przewodnikom oraz animatorom i odkryj kopalnię wiedzy i atrakcji .

 

 

 

 

OFERTA EDUKACYJNA

 Przedszkole

 Szkoła Podstawowa

klasy I - III

 Szkoła Podstawowa

klasy IV-VI

Szkoła Podstawowa

klasy VII - VIII 

 Szkoła Ponadpodstawowa

BLOK NAUK SPOŁECZNYCH     

 Kulturalny Bajtel  Strefa Kultury- Śląskie legendy   Strefa Kultury- Sląskie legendy   Strefa Kultury- Śląskie legendy   Strefa Kultury- Śląskie legendy 
 Strefa Węgla  Geostrefa  Podziemne Skarby  Podziemne Skarby

BLOK NAUK TECHNICZNYCH    

 Mali Pomocnicy Sztygara   Strefa Techniki i Elektryczności  Strefa Techniki i Elektryczności   Tropiciele Węgla  Tropiciele Węgla
 Bajtel Szychta  Strefa Działań  Strefa Techniki
     Bajtel Szychta  
 

ZAJĘCIA NA POWIERZCHNI   

 Bajtel Gruba (grupa min. 15 osób)    Edukacja dla bezpieczeństwa
 Dzień z Życia Wojskowego

 

PEŁNA OFERTA EDUKACYJNA PONIŻEJ

oferta edukacyjna 2019 2020

 

 

TYLKO U NAS:

 

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12, Zabrze

BAJTEL SZYCHTA- oferta dla klas I-VI szkoły podstawowej

Czas trwania: 120-150 minut

 

Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu. 

 

 

DLA NIECO STARSZYCH UCZNIÓW TEŻ MAMY COŚ CIEKAWEGO:

 

 

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 408, Zabrze

TROPICIELE WĘGLA

Czas trwania: 120 minut

 

Uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w geologiczno- mierniczej lekcji edukacyjnej Tropiciele Węgla. W jej trakcie młodzież dowie się jak wygląda budowa geologiczna Górnego Śląska, pozna zagadnienia związane z tektoniką oraz geodezją, własnoręcznie wykona pomiary oraz podejmie wyzwanie odnalezienia 6- metrowego pokładu węgla. Po szczegóły zapraszamy tutaj: https://www.sztolnialuiza.pl/index.php/dla-szkol-srednich

 

Na powierzchni kompleksu Sztolni Królowa Luiza również nie grozi nuda. Zapraszamy do skorzystania z atrakcji dwóch parków tematycznych:

 

 

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12, Zabrze

PARK 12C- Park 4 żywiołów

 

Park 12C to plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz grupach szkolnych. Na terenie Parku znajdują się urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, między innymi świat wodny (ze śluzami, turbinami, tamami i jazami), maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse'a, olbrzymia soczewka pełniąca funkcję słonecznej zapalniczki czy Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.

 

Park 12C

 

Sztolnia Królowa Luiza- Park Techniki Wojskowej, ul. Mochnackiego 12, Zabrze

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

 

 

Park Techniki Wojskowej to tematyczny park plenerowy, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Parku 12C. Wśród prezentowanych w parku eksponatów znajdują się samoloty, pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T- 72, wykorzystywane w Wojsku Polskim w XX wieku. Obok możliwości zwiedzania, a nawet przejażdżki ciężkim sprzętem, odbywają się tu regularne zajęcia edukacyjne oraz pikniki wojskowe.

 

PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

 

OFERTA EDUKACYJNA- tymczasowo niedostępna

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA

ul. Wolności 410, Zabrze

Trasa turystyczna rozpoczyna się w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408

 Lp.

ZWIEDZANIE DLA KOGO BILET SZKOLNY BILET DLA OPIEKUNA- przy założeniu 1 opiekun na grupę 10 dzieci  O TRASACH WIĘCEJ
1  Tropiciele Węgla klasy VII - VII i szkoła ponadpodstawowa 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
2  Podziemne Skarby  klasy VII - VIII i szkoła ponadpodstawowa 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
3  Geostrefa klasy IV - VI 32,00 zł* 1,00 zł*

więcej o trasie 

KOPALNIA KRÓLOWA LUIZA

ul. Maurycego Mochnackiego 12 (dawna Sienkiewicza 43), Zabrze

1  Kulturalny Bajtel  przedszkole  32,00 zł*  1,00 zł* więcej o trasie 
2  Mali Pomocnicy   Sztygara  przedszkole 32,00 zł*  1,00 zł* więcej o trasie 
3  Strefa Techniki i   Elektryczności klasy I - VI 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
4  Strefa Węgla klasy I - III 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
5

 Strefa Kultury-   Śląskie legendy

 klasy I - VIII i szkoła ponadpodstawowa 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
6  Bajtel Szychta klasy I - VIII 35,00 zł* 1,00 zł*  więcej o trasie
7  Strefa Działań klasy IV - VI 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie
8  Strefa Techniki klasy VII- VIII 32,00 zł* 1,00 zł* więcej o trasie

 

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77.

Szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej i kontakt w sprawie współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Deklaracja dostępności MGW

 

Zabrze lskie Szlak Zabytkw Techniki Erih   Pokady KulturyFortum   PlatanGrnolskie

PGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTAXI WEST   POTlogo Planet Cinemafamur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW                     katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiib