22. kwietnia 2018 w godzinach 10:00-18:00.świętujemy DZIEŃ ZIEMI. W tym dniu zapraszamy również na dodatkowo płatne otwarcie nowej trasy - PODZIEMNE SKARBY.

 

Wydarzenia związane z obchodem Tygodnia Ziemi powstały w energetycznej współpracy z naszym oficjalnym partnerem, a zarazem sąsiadem Elektrociepłownią FORTUM.

 

dzien ziemi media facebook1

 

W ramach rozpoczynającego się Tygodnia Ziemi przygotowaliśmy moc atrakcji dla małych i dużych. Dzień pod hasłem: ekologii, energii węglowej i tej odnawialnej, gospodarki odpadami, ochrony środowiska.

 

Zapraszamy Cię z całą rodziną na otwarcie nowej podziemnej trasy turystycznej w Sztolni Królowa Luiza – PODZIEMNE SKARBY (start ul. Wolności 408, Łaźnia Łańcuszkowa).

 

To nie będzie zwykłe zwiedzanie!

 

Musisz być czujny, rozglądać się w ciemnościach i szukać ukrytych skrzynek z pytaniami i zadaniami. Poznając historię i geologię Sztolni oraz znaczenie węgla w energetyce, poznasz odpowiedzi na każde z nich. Sprawne wykonanie zadań gwarantuje Ci wyjazd szybem na powierzchnię.

 

A tu……… otrzymasz pamiątkowego drewniaka i uwiecznisz swoje przejście trasy wpisem w pamiątkowej księdze.

 

Zatem będziesz uczestniczyć w zwiedzaniu o charakterze geocachingowym*.

 

Geocaching - (gr. geo – Ziemia, ang. cache /kæʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych (....) chowający umieszcza w serwisie geocachingowym opis skrytki zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jej znalezienie, a także informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching

 

W Parku 12C czekają na Ciebie kolejne atrakcje:

 

- podchody z kompasem i mapą, to atrakcja zorientowana na poznawanie alternatywnych źródeł energii, z jakimi zapoznasz się podczas lokalizowania kolejnych punktów,

- zwiedzanie ścieżki edukacyjnej „Kamienie graniczne”, wypełniając kartę poznasz tajniki górniczego fachu, dowiesz się jak za pomocą kamieni oznaczono na powierzchni obszar kopalni węgla, a nawet sam taki zaprojektujesz. Przez chwilę poczujesz się jak właściciel kopalni,

- wykonywanie ekogadżetu na biurko podczas warsztatów,

- warsztaty z ekologii lasu przeprowadzone przez leśników w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach,

- możliwość zakupu czegoś zdrowego, naturalnego, unikatowego, kreatywnego na Eko Targu z ekologicznymi produktami i rękodziełem,

- i inne Eko-Energetyczne zajęcia.

 

Przez cały dzień na terenie Parku 12C  dla najmłodszych będą prowadzone przez animatorów MGW animacje:

 

- Eko Gry i zabawy z chustą i tunelem animacyjnym,

- Górnicze Koło Fortuny,

- Górnicze Memory,

- Zabawy z bańkami mydlanymi,

 

m1000 park12c 7

 

Informacje dodatkowe:

 

Adres:

Sztolnia Królowa Luiza, Park 12C
ul. Sienkiewicza 43, Zabrze

 

Cena:

Zwiedzanie trasy PODZIEMNE SKARBY tego dnia dla wszystkich w cenie biletu ulgowego 30 zł (bilet uprawnia również do bezpłatnego wejścia do Parku 12C).
Dodatkowo zapraszamy do skorzystania z Bajtel Gruby w cenie 4 zł; warunkiem jest zabraniem się odpowiedniej liczny osób :)

2 zł wstęp do Parku 12C.

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Zabrze lskie Szlak Zabytkw Techniki Erih   Pokady KulturyFortum   PlatanGrnolskie

PGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTAXI WEST   POTlogo Planet Cinemafamur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW