Zwiedzając Poziom 355 udasz się w nieudostępniane do tej pory rejony Kopalni Guido. Przewodnik zaprowadzi Cię w rejon ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Wycieczka po Poziomie 355 to zwiedzanie surowej kopalni, zachowanej w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.

 

m LOL 3784

 

Bądź przygotowany!

Trasę turystyczną na Poziomie 355 polecamy osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Polecamy obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni (możliwość zabrudzenia). Temperatura panująca na trasie to ok. 20 stopni Celsjusza.

 

m LOL 3698

 

Zwiedzanie

Zjazd górniczą szolą, półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Przewodnik opowie Ci najciekawsze historie związane z wydobywaniem węgla i pracą górników pod ziemią. Przekonasz się, ile wysiłku trzeba włożyć w fedrunek prowadzony w ciemności i zapyleniu.

 

m LOL 3806

 

Ściana

Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

 

m LOL 3792

m LOL 3881

 

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki. 

 

m LOL 3750

m LOL 3788

m LOL 3775

 

Górniczą kolejką do Hali Pomp 

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony kopalni. Z poziomu 355 przejdziesz do stacji osobowej górniczej kolejki podwieszanej, która przewiezie Cię w pobliże podziemnej Strefy K8. Zwiedzanie kończy się w Hali Pomp, najgłębiej położonym pubie w Europie.

 

kolejka 01

Hala Pomp 1


Informacje dodatkowe:

- trasa dostępna od 12. roku życia

- czas zwiedzania: ok. 2,5 h

- polecamy zabranie wygodnego obuwia turystycznego

- trasa polecana dla osób sprawnych fizycznie.

 

 PRZEJDŹ DO REZERWACJI WYCIECZKI>>>


Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

 

Deklaracja dostępności MGW

 

Zabrze Logo Woj. Lskie   Szlak Zabytkw Techniki Erih   Nowe PKFortum GZM 2 

PGG gornik zabrze g Grnik Zabrze   POTfamur logo                     Logo Hutalogo rsNowy Projektlogo skrconeWWW 1WWW 4